• STAR TREK VS STAR WARS - CZĘŚĆ II

unnamed(1).jpg

 

Star Wars czy Star Trek?


Niesamowite. W 2018 roku to pytanie jest wciąż aktualne, bo obie gwiezdne sagi mają się świetnie, a my dostajemy kolejne filmy, odcinki seriali, książki i komiksy. A tak naprawdę, poza podobnie skonstruowanymi tytułami, łączy je według mnie niewiele. Głównie fakt, że bohaterowie używają statków kosmicznych.

 

Wracamy do pojedynku! 

 

003_medrcy_scr.png

 

Przez obie serie przewinęło się mnóstwo bohaterów, którzy przeszli do historii kina i telewizji, ale ja chciałbym zwrócić uwagę na dwóch, których łączą… spiczaste uszy i krótkie, chwytliwe imiona (a także brak nazwiska). Mowa oczywiście o Yodzie i Spocku.


Yoda to tajemniczy mędrzec, choć dzięki dużemu zrozumieniu Mocy i setkom godzin spędzonych po wuefie na sali gimnastycznej potrafi też nieźle przyłożyć. Nie przeszkadza mu w tym nawet fakt, że mierzy niecały metr. Zapamiętaliśmy go za mądrości formułowane w zdaniach z bardzo dziwną składnią. Moje ulubione: „nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania”.


Spock z kolei wprowadził do uniwersum „Star Treka” rasę Wolkan, którzy wyrzekają się emocji na rzecz logiki i zaraził wielu fanów takim specyficznym spojrzeniem na świat, dając niewątpliwie tematy do przemyślenia. Warto wiedzieć, że krew Spocka, podobnie jak skóra Yody, jest zielona.


Zwycięzca: remis. Najchętniej zobaczyłbym crossover, w którym zielony karzeł dyskutuje ze Spockiem o sensie życia.

 

004_pozdro_scr.png

 

„Niech Moc będzie z tobą” („May the Force be with You”) przebiło się do szerokiej świadomości bardziej niż startrekowe „żyj długo i pomyślnie” („Live long and prosper”). Przynajmniej w Polsce, gdzie „Star Trek” od zawsze miał trochę pod górkę i był mniej popularny, bo pierwszy serial nie był u nas emitowany w latach 60. i 70.


Ale temu pozdrowieniu ze „Star Treka” towarzyszy także specyficzny gest wykonywany ręką, który w pozaserialowym świecie zyskał drugie znaczenie: poznasz po nim geeków i fanów science-fiction.


Zwycięzca: „Live long and may the Force be with you”

Ciąg dalszy nastąpi!

 

Tutaj możecie przeczytać pierwszą część artykułu.

 

A w międzyczasie zapraszamy na stronę naszego wydawnictwa Ultimate Comics, gdzie możecie zapoznać się z informacjami o komiksie "Star Trek Tom Pierwszy".

 

Autor: BK

 


 

#startrek #klingoni #st #komiks #ultimatecomics #film #serial #kirk #spock #startrekdiscovery #wherenoonehasgonebefore #netflix #enterprise #ussenterprise #scotty #uhura #sulu #jameskirk #jimkirk #mccoy #nyotauhura #checov #pavelchecov #hikarusulu #montgomeryscotty #nero